cdVet Naturprodukte Polska
tel.: 694 801 192 
e-mail: biuro@cdvet.pl 
www.cdvet.pl
www.sklep.cdvet.pl 

Jak wprowadzić dietę BARF szczeniakowi? 

Wiele świeżo upieczonych właścicieli szczeniąt chce dla nich jak najlepiej i bardzo zależy im na zapewnieniu swojemu szczeniakowi prawidłowego i zdrowego rozwoju. To czym karmione będzie szczenię będzie miało wpływ na jego przyszłe życie, jego wygląd, jego zdrowie, a nawet zachowanie.

Właściciele szczeniąt często nie mają odwagi wprowadzić diety BARF szczeniakowi jeśli u hodowcy pies karmiony był innym pożywieniem, w obawie o trudności z przestawieniem się szczenięcia na inny pokarm.

Wskazówki jak wprowadzać dietę BARF szczeniakowi:


1. Zacznij od indyka

Nie należy mieszać surowego mięsa z suchą karmą. Sucha karma stwarza inne pH w żołądku niż wymagane jest do prawidłowego trawienia surowego mięsa. Przez to również zwierzę będzie bardziej podatne na bakterie zawarte w surowym mięsie. Żywiąc się wyłącznie surowym mięsem, pies jest w stanie bez problemu poradzić sobie z tymi bakteriami. Jednak jeśli zostanie dodana sucha karma, mięso będzie tkwiło w przewodzie pokarmowym dwa razy dłużej niż powinno, co zwiększa szanse na działanie szkodliwych bakterii.

2. Zacznij od jednego źródła białka

Niezależnie od tego, czy sam przygotowujesz surowe mięso dla swojego psa, czy korzystasz z dostępnych na rynku gotowych mieszanek, najlepiej jest zacząć od jednego źródła białka np. indyka lub kurczaka. Trzymaj się zasady - jeden rodzaj białka na tydzień, następnie jeśli nie ma żadnych objawów niestrawności, możesz wprowadzić nowe źródło białka i tak dalej.

3. Równowaga wapnia i fosforu

To jest dość proste. Dieta szczeniaka powinna zawierać od połowy do 2/3 kości z mięsem oraz pól do 1/3 mięsa i podrobów. Każdy szczeniak jest inny dlatego nie ma sztywnych wytycznych. Wbrew temu co propagują producenci suchych karm konwencjonalnych, uzyskanie równowagi między wapniem i fosforem na surowej diecie wcale nie jest taki trudne i zapewnia większy margines błędu. Syntetyczny wapń zawarty w suchych karmach konwencjonalnych jest niemożliwy dla szczeniaka do wydalenia, zatem pilnowanie zawartości wapnia w pokarmie jest szczególnie istoty przy żywieniu karmami suchymi niż dietą BARF, w której wapń występuje w naturalnej, dobrze wchłanianej postaci.

4. Karm trzy razy dziennie

Szczenię powinno jeść trzy razy dziennie. W wieku około 6 miesięcy można karmić szczenię dwa razy dziennie i po kilku miesiącach raz - jeśli chcesz. Jest to szczególnie ważne dla małych ras, które przy zbyt długich odstępach między posiłkami mogą mieć hipoglikemię.

5. Ilość pożywienia

Ilość pożywienia  powinno stanowić 2-3% masy ciała dorosłego przedstawiciela rasy. Jest to proste do określenia, jeśli posiadasz rasowego psa. Jeśli jednak nie potrafisz określić jakiej masy/wielkości będzie Twój pies, podawaj 10% aktualnej masy ciała psa i obserwuj go czy staje się zbyt gruby lub chudy, i dostosowuj na bieżąco ilość jedzenia.

6. Nie przesadzaj z ilością podrobów

Jeśli Twój szczeniak nie był od samego początku na diecie BARF, to nie przesadzaj z ilością podrobów w jego pożywieniu, ponieważ może to wywołać luźne stolce, biegunkę. Jeśli dopiero wprowadzasz surowe mięso swojemu szczeniakowi, odczekaj dwa lub więcej tygodni i zacznij stopniowo wprowadzać podroby. Rozłóż na kilka posiłków zamiast od razu podawać dużą porcję podrobów. Pamiętaj też, aby nie pomijać podrobów w diecie swojego psa. Są one źródłem wielu ważnych składników odżywczych, których nie ma w mięśniach mięsa.


7. Nie zapomnij o suplementach!

Nawet gdyby, podawać mięso z idealnych źródeł ekologicznych, gdzie zwierzęta gospodarskie karmione są naturalnie i są chowane na wolnym wybiegu oraz nie stosuje się do nich żadnych chemicznych i syntetycznych leków czy antybiotyków, należy pamiętać, że ziemia której plonami żywią się zwierzęta, nie są już tak bogate w substancje odżywcze jak kiedyś, a co za tym idzie mięso też ich tyle nie zawiera.
Większość właścicieli psów karmiąc dietą BARF stosuje chłodzone mięso lub mięso mrożone. Proces chłodzenia czy mrożenia również sprawia, że zostają utracone różne substancje odżywcze, dlatego zawsze należy podawać suplementy diety (naturalnego pochodzenia) aby mieć pewność, że pies otrzymuje wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju.
Suplementy, które powinieneś rozważyć:
 • zimno tłoczony olej rybny lub roślinny 
 • zimno tłoczony olej kokosowy 
 • mieszanki ziół (np. z lucerną, mniszkiem lekarski, pokrzywą i inne.)
 • premiks minerałów, mikroelementów, pierwiastków śladowych (naturalnego pochodzenia) 
 • probiotyki (najlepiej ze sfermentowanych ziół i roślin; również zielone flaki są doskonałym, naturalnym źródłem probiotyków oraz enzymów trawiennych) 
 • siary (kolostrum) bydlęcej (pomaga budować silny układ odpornościowy) 


8. Inne ważne uwagi

Pamiętaj że poza zdrową żywnością Twój pies potrzebuje świeżą, czystą wodę oraz dużo świeżego powietrza i ruchu. Nie powinno się zmuszać szczenięcia do aktywności fizycznej i długich spacerów jeśli samo nie ma już ochoty na więcej ruchu - lepsze dla jego rozwijających się stawów będą krótkie zabawy na świeżym powietrzu. Dobrą metodą jest utrzymywanie długości każdego spaceru = 5 minut na każdy miesiąc życia do osiągnięcia ok. 6 miesięcy.  

9. Znajdź mentora - kogoś kto już ma doświadczenie w żywieniu dietą BARF lub dołącz do forum lub grupy dyskusyjnej o tematyce diety BARF

To doskonały sposób na rozwijanie swoich umiejętności, wymienianie się doświadczeniami. W takich miejscach zawsze znajdą się osoby chętne do pomocy. 

Przykłady kości z mięsem (50% do 65% diety):

 • ogony i szyje indycze
 • kręgosłup kurczaka i szyje
 • żebra i ogony cielęciny
 • kości dziczyzny
Mięso mięśniowe (35% do 50% diety):
 • różnorodne (nie wyłączając języków i serc)
Podroby (10% diety)
 • wątroba, nerki, śledziona, mózg, płuca
Zbilansowanie pożywienia (podawaj często):
 • skorupy jaj 
 • zielone flaki
 • skóra zwierząt (np. królika, przepiórki itp.)
 • ryby (jednak nie podawaj ich za często ze względu na wysoką zawartość rtęci)
Dodatkowe przysmaki
 • nóżki z kurczaka, wołowiny (naturalne źródło glukozaminy i chondroityny)
 • kości szyi wołowe (doskonałe do żucia) 

Źródło:
http://naturalnezdrowiepsow.blogspot.com/2014/12/jak-wprowadzic-diete-barf-dla-szczeniaka.html
http://www.dogsnaturallymagazine.com/starting-puppy-on-raw-diet/