cdVet Naturprodukte Polska
tel.: 694 801 192 
e-mail: biuro@cdvet.pl 
www.cdvet.pl
www.sklep.cdvet.pl 

Jak przestawić dorosłego psa z suchej karmy na BARF?

Trudności 

Wiele psów karmionych suchą karmą konwencjonalną początkowo niechętnie zjada surowe mięso. Dlatego przejście na dietę BARF może okazać się nieco trudne. Wysoko przetworzona żywność dla zwierząt (karmy konwencjonalne) zawiera liczne syntetyczne i uzależniające składniki polepszające smak i zapach karmy, które mają zrekompensować wyjałowioną pod wpływem produkcji w wysokich temperaturach karmę. Do takich składników zaliczają się między innymi: hydrolizowane białko, cukier, sól kuchenna, glikol propylenowy i inne przyprawy i związki chemiczne.
Niektóre psy nie chcą początkowo jeść surowego mięsa ze względu na zmianę konsystencji pożywienia - z suchej, chrupiącej karmy - na mokre, lepkie mięso. Inne mogą odmawiać jedzenia z powodu niechęci przed nowym pokarmem w misce. Powody mogą być różne. Pamiętaj jednak, że zmiana diety z suchej karmy na dietę BARF jest bardzo korzystna dla Twojego psa oraz zgodna z jego naturą i potrzebami, dlatego warto wytrwać i dążyć do celu. 

W pierwszych dniach zmiany diety u psów może wystąpić biegunka, możesz również zaobserwować częstsze oddawanie stolca o większej objętości - to naturalna reakcja na oczyszczanie się przewodu pokarmowego z resztek pokarmowych. Po kilku dniach powinno się to unormować i stolce będą mniejsze niż na poprzedniej diecie i w okresie początkowym wprowadzania zmian. W celu ułatwienia przejścia z żywienia suchą karmą konwencjonalną na dietę BARF podaję kilka wskazówek.

Wskazówki - jak zacząć?

1. Nie mieszaj surowego mięsa z suchą karmą

Nie należy mieszać surowego mięsa z suchą karmą. Sucha karma stwarza inne pH w żołądku niż wymagane jest do prawidłowego trawienia surowego mięsa. Przez to również zwierzę będzie bardziej podatne na bakterie zawarte w surowym mięsie. Żywiąc się wyłącznie surowym mięsem, pies jest w stanie bez problemu poradzić sobie z tymi bakteriami. Jednak jeśli zostanie dodana sucha karma, mięso będzie tkwiło w przewodzie pokarmowym dwa razy dłużej niż powinno, co zwiększa szanse na szkodliwe działanie bakterii chorobotwórczych.

2. Zrób dzień głodówki
Nie przejmuj się. Twojemu psu nic złego się nie stanie. Z tych samych powodów dla których nie należy mieszać surowego mięsa z suchą karmą, dobrze jest zrobić dzień głodówki. Pomoże to oczyścić przewód pokarmowy z zalegającej w nim karmy. Przy okazji jest szansa, że po dniu głodówki pies będzie mniej wybredny. 

3. Zacznij od podawania żołądków
Przez pierwsze dni podawaj psu żołądki np. wołowe. Mają neutralne pH i zawierają enzymy, które pobudzają żołądek psa do produkcji kwasów. Następnie stopniowo wprowadzaj surowe mięso. 

4. Podawaj naturalne probiotyki
Podawaj psu naturalne probiotyki skomponowane ze sfermentowanych ziół i roślin oraz nieczyszczone żołądki np. wołowe pomogą przywrócić naturalny, zdrowy stan enzymów trawiennych, prawidłowe pH w żołądku oraz prawidłową florę bakteryjną jelit. Stworzenie zdrowego środowiska w układzie pokarmowym psa pomoże mu prawidłowo trawić kawałki surowego mięsa, kości oraz zapewni możliwość radzenia sobie z bakteriami i pasożytami. 

5. Stopniowo wprowadzaj rodzaje mięs 

Niezależnie od tego czy sam przygotowujesz surowe mięso dla swojego psa, czy korzystasz z dostępnych na rynku gotowych mieszanek najlepiej jest zacząć od jednego źródła białka np.: indyka lub kurczaka. Trzymaj się zasady jeden rodzaj białka na 3-7 dni. Następnie, jeśli nie ma żadnych objawów niestrawności możesz wprowadzać nowe źródło białka i tak dalej. 

6. Stopniowo wprowadzaj kości

Nagłe wprowadzenie kości do diety psa, który nie jest przyzwyczajony do ich jedzenia może spowodować problemy z wypróżnieniem i zatwardzenie. Dlatego wprowadzaj kości stopniowo, najlepiej zaczynając od mięsa z zawartością mielonych kości, następnie, stopniowo mięsa z kością.  

7. Podawaj zmiksowane warzywa i owoce

Pamiętaj, że w naturalnych warunkach drapieżnik zjada warzywa i owoce już nadtrawione i przeżute, zjadając je wraz z żołądkiem ofiary. Dlatego żeby ułatwić mu trawienie podawanych przez Ciebie warzyw i owoców zmiksuj je (zblenduj). 

8. Nie zapomnij o suplementach!

Dieta BARF jest zdecydowanie bogatsza w przyswajalne witaminy i minerały niż dieta oparta na żywieniu suchymi karmami konwencjonalnymi, która być może na etykiecie aż "kipi" od listy witamin i minerałów, ale należy pamiętać, że są to składniki syntetyczne, praktycznie bezwartościowe dla organizmu zwierzęcia. Niemniej jednak należy pamiętać że ilość składników odżywczych w mięsie w dużej mierze zależy od tego czym zwierze było karmione, jaką piło wodę itd. W dodatku wiele właścicieli psów karmi je chłodzonym lub mrożonym mięsem - taka obróbka zawsze zmniejsza ilość zawartych w nim substancji odżywczych dlatego w celu zapewnienia swojemu psy wszystkich potrzeb rozważ podawanie suplementów diety. 

  • zimno tłoczony olej rybny lub roślinny
  • zimno tłoczony olej kokosowy
  • zioła lub mieszanki ziołowe 
  • premiks minerałów, mikroelementów, pierwiastków śladowych (naturalnego pochodzenia) 
  • probiotyki (najlepiej ze sfermentowanych ziół i roślin, również zielone flaki są doskonałym, naturalnym źródłem probiotyków oraz enzymów trawiennych)
Dodatkowe wskazówki:

1.  Martwisz się o zęby swojego psa - bo nie "chrupie"?
Niepotrzebnie. Wbrew pozorom to jedzenie suchej karmy stwarza niebezpieczeństwo pojawienia się problemów z zębami. Resztki karmy zostają między zębami, do których rozłożenia pies nie jest przystosowany. W pysku psa nie ma enzymów, które poradziły by sobie z resztkami suchej karmy i dlatego często pojawia się kamień nazębny, problemy z zębami i dziąsłami. Jedząc dietę BARF, pies oczyszcza zęby zjadając kości. 

2. Twój pies nie toleruje kości? 
Są psy, które nie tolerują kości. Potrzebę wapnia można uzupełnić podając mielone skorupki jaj lub podając suplementy diety bogate w wapń naturalnego pochodzenia (polecam: cdVet Fit-BARF Mineral lub cdVet Fit-BARF Eierschalenpulver).

3. Twój pies nie lubi surowego mięsa? 
Przeważnie dlatego, że go nie zna. Dlatego trzeba go do niego przyzwyczaić. Możesz spróbować najpierw z gotowanym mięsem, następnie skracając czas gotowania - z gotowanego, przez pół surowe, aż po całkowicie surowe mięso. Możesz również mieszać gotowane mięso z surowym. 

4. Przeraża Cię wyjazd na wakacje z psem i martwienie się o komponowanie diety BARF? 
Jest na to sposób. Na rynku są dostępne karmy, które mogą tymczasowo zastąpić dietę BARF nie powodując szkodliwych interakcji. Karma sucha (tłoczona na zimno, bez chemicznych dodatków) z serii cdVet Fit-Crock (również dobrze sprawdza się jak zdrowe "przekąski" do schrupania).
źródło: http://naturalnezdrowiepsow.blogspot.com/2014/12/jak-przestawic-dorosego-psa-z-suchej.html