cdVet Naturprodukte Polska
tel.: 694 801 192 
e-mail: biuro@cdvet.pl 
www.cdvet.pl
www.sklep.cdvet.pl 

Jakie ilości pożywienia podawać psu?

Mówi się, że pies przy typowym wysiłku fizycznym powinien zjeść dziennie porcję odpowiadającą około 2-3% masy jego ciała. Z tego, zawartość mięsa i kości mięsnych powinna wynosić 60-80%, a reszta to warzywa i owoce (przy czym należy skoncentrować się głównie na warzywach). Ilość mięsa w wyważonym stosunku powinna składać się z mięsa, mięsa chudego, żołądków i podrobów.

Szczególną uwagę należy zwrócić na zawartość tłuszczu w mięsie ważne są nasycone kwasy tłuszczowe- tzw. energia w czystej postaci. Zawartość tłuszczu w mięsie powinna wynosić 15-25%. Gdy pies otrzymuje chude mięso ze zbyt niską zawartością tłuszczu, musi uzyskać potrzebną energię z białek. Białka dostarczają mniej energii.

Bardziej problematyczne jest natomiast to, że przy pobieraniu energii z białek powstają odpady, które pies musi usunąć przez wątrobę i nerki. Wzrasta też obciążenie dla metabolizmu, co w dłuższej perspektywie czasu może prowadzić do przeciążenia organów wydalania.

 Należy indywidualnie dostosować ilość pożywienia psa. Psy pracujące jak np. psy ciągnące sanie, czy pasterskie z powodu ich wysokiego zapotrzebowania na energię powinny otrzymywać więcej, niż psy domowe o małej aktywności. Jeśli widzisz, że Twój pies chudnie, karm go więcej. Jeśli widzisz, że znacznie tyje, dawaj mu mniej.

Ale w każdym przypadku należy pozostać przy podanym stosunku.

Przy zmianie diety na surowe pożywienie, możliwe jest, że Wasz pies schudnie w pierwszych 2-3 tygodniach. Zwykle powraca do poprzedniej, utraconej wagi, bez konieczności podawania mu większej dawki pożywienia. Ma to związek m.in. z wydaleniem przechowywanej w organizmie wody i zmiany flory jelitowej. Aby się tak nie stało, należy sprawdzać zawartość tłuszczu w mięsie, gdyż często tutaj leży przyczyna chudnięcia psa. Jeżeli zawartość tłuszczu będzie zbyt niska, należy kawałek po kawałku podawać więcej tłuszczu (np. Fit-BARF Rinderfett - tłuszcz wołowy) aby psa powoli przyzwyczaić do zmian.

Kalkulator BARF:

Kalkulator BARF: kliknij aby obliczyć ile pożywienia podawać swojemu psu