cdVet Naturprodukte Polska
tel.: 694 801 192 
e-mail: biuro@cdvet.pl 
www.cdvet.pl
www.sklep.cdvet.pl 

Co oznacza BARF?

Skrót BARF został po raz pierwszy użyty przez amerykankę Debbie Tripp i odnosił się do ludzi karmiących swoje psy i koty naturalnie surowym, świeżym jedzeniem:„Born Again Raw Feeders“. Z czasem przekształciła to określenie na: „Bones And Raw Food“ (kości i surowe jedzenie). Następnie, australijski lekarz wet. dr Ian Billinghurst, wykorzystał skrót BARF i odniósł go do określenia „Biologically Appropriate Raw Food“ czyli: biologicznie odpowiednie surowe jedzenie.

 

Po wielu latach leczenia psów z „chorobami cywilizacyjnymi“ zaczął zgłębiać temat złego wpływu współczesnych metod żywienia na zdrowie zwierząt. Swoją koncepcję oparł na filozofii żywienia psów i kotów zgodnie z ich ewolucyjnym przeznaczeniem.

 

 Karmienie dietą BARF jest najbardziej zbliżone do diety przodków naszych psów – wilków. Zawiera surowe mięso, kości, wnętrzności, zielone żołądki (żwacze, księgi), owoce oraz warzywa.

 

Przodkami naszych dzisiejszych psów są bezsprzecznie wilki. Mimo, iż wygląd wielu różnych raz psów bardzo się zmienił, fizjologiczne właściwości - a zwłaszcza układ trawienny – pozostały te same. Dzisiejsze psy, tak jak wilki należą do rzędu drapieżnych (mięsożernych) Carnivora. Wilki pożerają swoją zdobycz ze skórą i futrem, jak również z kośćmi i zawartością żołądka, w którym zazwyczaj znajduje się wstępnie strawiona treść roślinna. W ten sposób pobierają one dodatkowo cenne witaminy, minerały i błonnik.

 

 

Czy żywienie surowym mięsem powoduje agresję u psów?

 Nie… wręcz przeciwnie! – zmiana na żywienie dostosowane do wymagań danego gatunku może nawet pomóc wyciszyć się bardzo nerwowym i agresywnym psom. Często właśnie w gotowej karmie mieszczą się dodane fosforany (E338), które spożywane w większych ilościach powodują wypłukiwanie wapna, magnezu i żelaza z organizmu, przez co uważane są często za powód nadpobudliwości zwierząt.

 

Czy jest rodzaj mięsa, którego należy unikać?

 Generalnie należy zrezygnować z karmienia surową wieprzowiną, ponieważ może ona zawierać groźny wirus wywołujący chorobę Aujeszkiego. Dla ludzi jest on nieszkodliwy. U psów i kotów infekcja taka kończy się zwykle śmiercią. Wirus ten jest zneutralizowany jedynie poprzez gotowanie lub smażenie mięsa.